Początek tegorocznej jesieni sprzyjał organizacji plenerowych imprez.

W gminie Świlcza działania te podejmowane były z myślą o integracji lokalnych środowisk i zachęcaniu do aktywności fizycznej dla poprawy kondycji, zdrowia i samopoczucia. Taki był też zamysł organizatorów I Biegu ulicznego w Świlczy. Główny pomysłodawca tej sportowej imprezy radny Tomasz Biały tak sprecyzował cel i założenia biegu:

„Chcemy popularyzować w naszej miejscowości i gminie bieganie, jak najprostszą formę rekreacji – rekreacji dla każdego – niezleżenie od wieku i sportowego zawansowania. Chcemy tym samym propagować zdrowy styl życia a przy okazji promować gminę Świlcza i integrować środowisko biegaczy”

Logistyczny ciężar przygotowania imprezy wzięło na siebie Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedziba w Trzcianie i jego dyrektor Adam Majka. Znając wieloletnie doświadczenie GCKSiR w przygotowaniu dużych przedsięwzięć kulturalnych i sportowych i tym razem można było być spokojnym o część organizacyjną biegu. Partnerami w tych działaniach byli radni Rady Gminy z sołectwa Świlcza oraz miejscowe organizacje społeczne: Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich i Towarzystwo Przyjaciół Świlczy. Patronat honorowy nad I Biegiem ulicami Świlczy objął wójt Adam Dziedzic.

Sędzią głównym zawodów był dr Lesław Lasota pracownik naukowy Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, który zawodowo zajmuje się organizacją imprez lekkoatletycznych. Całość zawodów odbyła się w dwóch zasadniczych odsłonach. Pierwsza, to zmagania młodych zawodników na dwóch dystansach, tj. 1 i 2 km. Punktem kulminacyjnym niedzielnych zmagań na stadionie Ludowego Klubu Sportowego i ulicach Świlczy był bieg na dystansie 5 km. Oto jak przedstawiały się wyniki i medalowe rozstrzygnięcia zawodów:

 Kategoria wiekowa chłopców (rok urodzenia 2008-2010)

 1. Bartłomiej Szczudło
 2. Krystian Majka
 3. Karol Kokoszka

 Kategoria wiekowa dziewczynek (rok urodzenia 2008-2010)

 1. Patrycja Kuter
 2. Julia Jarząb
 3. Aleksandra Kokoszka

 Kategoria wiekowa chłopców (rok urodzenia 2002-2007)

 1. Igor Litwa
 2. Szymon Żańczak

 Kategoria wiekowa dziewczynek (rok urodzenia 2002-2007)

 1. Monika Kuźniar
 2. Ewa Słupczyńska

 Kategoria wiekowa mężczyzn (wiek do 35 lat)

 1. Paweł Słupczyński
 2. Dawid Ferenc
 3. Mateusz Styka

 Kategoria wiekowa kobiet (wiek do 35 lat)

 1. Sabina Zięba
 2. Klaudia Burdaś
 3. Iwona Lis

 Kategoria wiekowa mężczyzn (wiek powyżej 35 lat)

 1. Andrzej Szpunar
 2. Mirosław Jaremski
 3. Tomasz Ferenc

 Kategoria wiekowa kobiet (wiek powyżej 35 lat)

 1. Izabela Zamorska

Na wszystkich uczestników sportowej rywalizacji czekały nagrody, dyplomy i wyróżnienia oraz, obowiązkowo, poczęstunek. W poszczególnych kategoriach medale i puchary wręczali przedstawiciele organizatorów imprezy.

Można śmiało powiedzieć iż I Bieg ulicami Świlczy spełnił pokładane w nim oczekiwania zarówno organizatorów jak i uczestników. Należy też wspomnieć o pewnym niedosycie. Na tej pięknej, sportowej imprezie można było zauważyć słabą frekwencję szkolnej młodzieży, dla której przygotowano dwa dystanse (1 i 2 km) oraz kilka kategorii wiekowych. Niemniej jednak już rodzą się pomysły na zaktywizowanie dzieci i młodzieży, jak też, na kolejne edycje sportowych przedsięwziąć. A te czekają nas już na wiosnę przyszłego roku w Świlczy!

Artur Szary


Zapraszamy do galerii zdjęć...