18 września 2022 roku, w niedzielę, odbył się piąty już Bieg ulicami Świlczy – wydarzenie organizowane przez GCKSiR w Świlczy i Towarzystwo Przyjaciół Świlczy, promujące ideę aktywności fizycznej, integracji lokalnej społeczności, a także upamiętniające postać świlczańskiego Bohatera, kpt. T. Kirchnera.

Imprezę rozpoczęła ceremonia oddania hołdu dwu bohaterskim żołnierzom pochodzącym ze Świlczy. O godzinie 13.00 przed tablicą umieszczoną na ścianie miejscowego kościoła oddano hołd kpt. F. Wątrobie poległemu w bitwie pod Dytiatynem w 1920 r. Następnie na cmentarzu parafialnym, przed rodzinną kaplicą Krupnickich i Kirchnerów upamiętniono postać kpt. T. Kirchnera, żołnierza i sportowca rozstrzelanego w 1940 r. w Charkowie-Piatichatkach. Uroczystość przygotował i poprowadził prezes Towarzystwa Przyjaciół Świlczy, dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzcianie, mł. inspektor Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, historyk Artur Szary. Po krótkim przypomnieniu życiorysów obu postaci, przy dźwięku werbla i w asyście Strzelców z Bratkowic i Trzciany, przedstawiciele Rady Gminy i Towarzystwa Przyjaciół Świlczy złożyli wiązanki kwiatów. Na uroczystość przybył także siostrzeniec kpt. F. Wątroby, Pan Stanisław Trala z rodziną.

O godzinie 14.00 na stadionie w Świlczy rozpoczęła się sportowa część wydarzenia, którą poprowadził dyrektor GCKSiR, Adam Majka. Mimo chłodnej jesiennej pogody, pasjonaci sportu nie zawiedli; łącznie we wszystkich kategoriach w biegu wystartowało 216 zawodników.

Medalowe miejsca zajęli:

W kategorii „Przedszkolaki”, na dystansie 100 metrów.

 • Dziewczynki:
      1. Kornelia Rzepka
      2. Marzena Paściak
      3. Iga Gołąb
 • Chłopcy:
      1. Natan Jakubiak
      2. Tymoteusz Jakubiak
      3. Leon Duch

W kategorii „Dzieci” z klas 1-3 szk. podst., na dystansie 300 metrów.

 • Dziewczęta:
      1. Aleksandra Nawłoka
      2. Maja Zięba
      3. Alicja Winiarz
 • Chłopcy:
      1. Grzegorz Lewicki
      2. Kacper Tabor
      3. Olaf Maziarz

W kategorii „Dzieci starsze” z klas 4-6 szk. podst., na dystansie 300 metrów.

 • Dziewczęta:
      1. Daria Gieroń
      2. Beata Pomianek
      3. Patrycja Kuter
 • Chłopcy:
      1. Przemek Winiarz
      2. Kacper Jaremko
      3. Patryk Kurjański

W kategorii „Młodziki” – klasy 7 i 8 szk. podst., szkoła średnia (osoby niepełnoletnie), na dystansie 600 metrów.

 • Dziewczęta:
      1. Adrianna Ziarko
      2. Julia Jarząb
      3. Wiktoria Mytych
 • Chłopcy:
      1. Szymon Żańczak
      2. Szymon Jamioł
      3. Kuba Warsz

W kategorii „Open” na dystansie 5 km.

 • Kobiety:
      1. Ewelina Lipińska
      2. Anna Nalepa
      3. Zuzanna Kapusta
 • Mężczyźni:
      1. Adrian Walat
      2. Mateusz Zięba
      3. Andrzej Czachor

Jako współorganizatorzy mamy ogromną satysfakcję z faktu, że Bieg ulicami Świlczy na stałe wpisał się do kalendarza imprez odbywających się w naszej gminie. Wielu startujących w nim zawodników wraca do nas w kolejnych latach, co roku obserwujemy zadowolenie na twarzach biorących udział w biegu dzieci i ich rodziców. Pragniemy wyrazić wdzięczność wszystkim jednostkom wspierającym nasze działania: Wójtowi Gminy Świlcza, Panu Adamowi Dziedzicowi, Jednostkom OSP ze Świlczy, Woliczki i Dąbrowy.

Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom biegu, dziękujemy wszystkim startującym za udział, a kibicom i obserwatorom za ich wspierającą obecność. Mamy nadzieję, że za rok znowu spotkamy się na stadionie i ulicach Świlczy!

Tekst: Anna Żarska
Fotografie: Barbara i Krzysztof Sowa


Zapraszamy do galerii zdjęć