Kolejny już raz na płycie stadionu sportowego w Świlczy odbyła się główna część sportowego i patriotycznego wydarzenia poświęconego kpt. Tadeuszowi Kirchnerowi, żołnierzowi i sportowcowi, którego losy związane były ze Świlczą.
W kościele w Świlczy Tadeusz Kirchner, a także jego starsza siostra Józefina, zostali ochrzczeni 1891 r. W tym czasie dwór w sąsiedniej Woliczce, w parafii Świlcza, był domem rodzinnym Kirchnerów. Na miejscowym cmentarzu znajduje się kaplica grobowa, w której spoczęli rodzice Kapitana, Franciszek i Maria oraz siostra Józefina, znana ówczesna malarka. W 2018 r. na frontowej ścianie kaplicy ufundowana została tablica pamięci kpt. Kirchnera, którego prochy spoczywają na wojskowym Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie-Piatichatkach, wraz z innymi polskimi oficerami zamordowanymi w tzw. „zbrodni katyńskiej”.
Kpt. T. Kirchner był zapalonym sportowcem. Uprawiał wiele lekkoatletycznych dyscyplin sportowych oraz kolarstwo i narciarstwo. Jego największe sportowe osiągnięcie to zdobicie złotego medalu w skoku wzwyż podczas pierwszych Mistrzostw Polski w lekkoatletyce, rozegranych w Lwowie w lipcu 1920 r. Podczas tych mistrzostw Tadeusz Kirchner zdobył srebrny medal w rzucie oszczepem oraz dwa brązowe: w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą.
Jak co roku, VI Bieg Ulicami Świlczy. Memoriał kpt. T. Kirchnera rozpoczął się na parafialnym cmentarzu. Tam, w imieniu organizatorów Biegu, Tomasz Biały w asyście najmłodszych uczestników złożył wiązankę kwiatów. Przed memoratywną tablicą kpt. Kirchnera honorową wartę zaciągnęli strzelcy III Kompanii Związku Strzeleckiego JP.
W tegorocznym biegu wzięło udział ponad 170 uczestników. Startowali oni w 5 kategoriach. Poniżej prezentujemy wyniki rywalizacji:
Kategoria - Przedszkolaki (dystans 100 m)
Dziewczynki:
- I miejsce: Julia Wolańska
- II miejsce: Lena Kania
- III miejsce: Maja Kałucka
Chłopcy:
- I miejsce: Szymon Baran
- II miejsce: Olek Inglot
- III miejsce: Piotr Stawarz
Kategoria – Dzieci, klasy 1-3 SP (dystans 300 m)
Dziewczynki:
- I miejsce: Oliwia Socha
- II miejsce: Liwia Inglot
- III miejsce: Maja Zięba
Chłopcy:
- I miejsce: Kacper Lis
- II miejsce: Patryk Gieroń
- III miejsce: Nikodem Kot
Kategoria – Dzieci starsze, klasy 4-6 SP (dystans 600 m)
Dziewczynki:
- I miejsce: Beata Pomianek
- II miejsce: Aleksandra Nawłoka
- III miejsce: Wiktoria Delikat
Chłopcy:
- I miejsce: Antoni Nawłoka
- II miejsce: Patryk Kania
- III miejsce: Kacper Rzepka
Kategoria – Młodziki, klasy 7-8 SP, szkoła średnia, osoby niepełnoletnie (dystans 600 m)
Dziewczynki:
- I miejsce: Daria Gieroń
- II miejsce: Patrycja Kuter
- III miejsce: Julia Kornak
Chłopcy:
- I miejsce: Bartosz Szpunar
- II miejsce: Przemysław Winiarz
- III miejsce: Szymon Żańczak
Kategoria OPEN – osoby pełnoletnie (dystans 5 km)
Kobiety:
- I miejsce: Sabina Zięba
- II miejsce: Julia Piekarz
- III miejsce: Maria Wróbel
Mężczyźni:
- I miejsce: Tomasz Dąbrowski
- II miejsce: Grzegorz Kaczmarski
- III miejsce: Adrian Walat
Gratulujemy zwycięzcom osiągniętego sukcesu, a wszystkim zawodnikom udanego startu i dobrych wyników!
Organizatorami VI Biegu Ulicami Świlczy. Memoriału kpt. T. Kirchnera było Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie, Towarzystwo Przyjaciół Świlczy oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Świlczy. Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Świlcza Adam Dziedzic.
Organizatorzy składają podziękowania jednostce OSP z Mrowli za pomoc w zabezpieczeniu trasy biegu.
Artur Szary - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Świlczy
Fotografie: Anna i Paweł Styka
Zapraszamy do galerii zdjęć
W dniu 16 września 1920 r. w Ziemi Halickiej, w ówczesnej Małopolsce Wschodniej (obecnie Ukraina), rozegrała się jedna z najkrwawszych batalii polskiego oręża przeciw bolszewickiej Armii Czerwonej - bitwa pod Dytiatynem. Przeszła ona do historii jako „Polskie Termopile”. Wzięli w niej udział żołnierze 13. Pułku Piechoty „Dzieci Krakowa” osłaniani przez dwie baterie artyleryjskie. Na polu walki do końca utrzymała się 4. bateria 1. Pułku Artylerii Górskiej, nazwana później „Baterią Śmierci”. Była dowodzona przez mjr. Adama Zająca i kpt. Franciszka Wątrobę ze Świlczy.
W kolejną rocznicę bitwy właśnie w Świlczy miała miejsce patriotyczna ceremonia przed tablicą pamięci kpt. Franciszka Wątroby i 4. Baterii 1PAG. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, parafian, dyrekcji i harcerzy Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Kantego oraz Przedszkola w Świlczy.
Organizatorami upamiętnienia byli: Towarzystwo Przyjaciół Świlczy i III Kompania Związku Strzeleckiego „Strzelec” ze Świlczy, Trzciany i Bratkowic.
W uroczystości wziął udział najmłodszy siostrzeniec bohaterskiego Kapitana Wątroby, Stanisław Trala z żoną Janiną.
Artur Szary - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Świlczy
Fotografie: Tadeusz Rzucidło, Leszek Sądek
Zapraszamy do galerii zdjęć
W środę, 17 maja br., w 78. rocznicę śmierci Bohatera, Towarzystwo Przyjaciół Świlczy oraz Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy zs. w Trzcianie zorganizowały patriotyczną ceremonię ku czci por. „Orlika”. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, na czele z Wójtem Gminy Świlcza Adamem Dziedzicem, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie z dr. Piotrem Szopą, przedstawiciele Kapituły Wielkiego Godła Świleckiego pod przewodnictwem kanclerza prof. dra hab. Wiesława Wątroby, dyrekcja i społeczność Przedszkola w Świlczy i Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Kantego w Świlczy oraz lokalna społeczność.
Uroczystość uświetnił pluton reprezentacyjny III Kompanii Strzeleckiej JP gminy Świlcza - strzelcy z Bratkowic, Świlczy i Trzciany pod dowództwem sierż. ZS Jakuba Majki i sierż. ZS Sylwii Mazan.
17 maja 1945 r. podczas obławy połączonych sił UB i KBW w Rudnej Wielkiej został śmiertelnie ranny oficer dywersji niepodległościowego podziemia (ZWZ-AK i „NIE”) por. Wiktor T. Błażewski ps. „Orlik”. Ciało „Orlika” zostało skrycie pochowane przez władze komunistyczna ii do dnia dzisiejszego nie zostało odnalezione. Członkowie najbliższej rodziny i żołnierze bohaterskiego Porucznika zebrali z ziemi jego krew i złożyli w grobie matki, na cmentarzu w Świlczy.
Artur Szary - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Świlczy
Fotografie: Leszek Sądek
Zapraszamy do galerii zdjęć