W dniu 16 września 1920 r. w Ziemi Halickiej, w ówczesnej Małopolsce Wschodniej (obecnie Ukraina), rozegrała się jedna z najkrwawszych batalii polskiego oręża przeciw bolszewickiej Armii Czerwonej - bitwa pod Dytiatynem. Przeszła ona do historii jako „Polskie Termopile”. Wzięli w niej udział żołnierze 13. Pułku Piechoty „Dzieci Krakowa” osłaniani przez dwie baterie artyleryjskie. Na polu walki do końca utrzymała się 4. bateria 1. Pułku Artylerii Górskiej, nazwana później „Baterią Śmierci”. Była dowodzona przez mjr. Adama Zająca i kpt. Franciszka Wątrobę ze Świlczy.

W kolejną rocznicę bitwy właśnie w Świlczy miała miejsce patriotyczna ceremonia przed tablicą pamięci kpt. Franciszka Wątroby i 4. Baterii 1PAG. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, parafian, dyrekcji i harcerzy Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Kantego oraz Przedszkola w Świlczy.

Organizatorami upamiętnienia byli: Towarzystwo Przyjaciół Świlczy i III Kompania Związku Strzeleckiego „Strzelec” ze Świlczy, Trzciany i Bratkowic.

W uroczystości wziął udział najmłodszy siostrzeniec bohaterskiego Kapitana Wątroby, Stanisław Trala z żoną Janiną.

Artur Szary - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Świlczy
Fotografie: Tadeusz Rzucidło, Leszek Sądek


Zapraszamy do galerii zdjęć